Fala zwrotów na rynku e-mody testuje jej logistykę

W tym roku sprzedaż online w sektorze mody w Europie ma potencjał osiągnięcia 111,6 miliardów dolarów, a do 2027 roku może to być nawet 162,2 miliarda. Niemniej jednak, branża ta napotyka na wyzwania, takie jak wysoki wskaźnik zwrotów, który w Europie wynosi obecnie 16,3% i ma wzrosnąć do 17,5% w 2027 roku. Dodatkowo, pojawiają się nowe komplikacje, które mogą utrudnić logistykę w tym sektorze.

Stabilne prognozy wzrostowe dla e-mody

Odzież, obuwie i akcesoria są jednymi z najczęściej kupowanych produktów online, zarówno w Europie, jak i na innych kluczowych rynkach globalnych. Według danych Eurostatu z początku 2023 roku, aż 42% wszystkich osób w wieku 16-74 lat korzystających z internetu w UE dokonało zakupów w tej kategorii w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Sektor mody online w Europie generuje również największe przychody, stanowiąc prawie 28% całkowitej wartości e-commerce w modelu B2C. Pomimo wyzwań gospodarczych, branża ta ma również dobre perspektywy wzrostu, z prognozowanym rocznym wzrostem o 9,8% do 2027 roku.

Na globalnym rynku, moda jest drugą najpopularniejszą kategorią po elektronice. W 2023 roku, moda będzie stanowić ponad 21% globalnego e-commerce, co przekłada się na prawie 0,77 biliona dolarów.

Gigantyczny potencjał sprzedażowy to więcej wyzwań dla logistyki

W 2027 roku, liczba globalnych e-klientów w tej kategorii ma wzrosnąć do 3,4 miliarda. W Europie, liczba ta ma wynieść 480,9 miliona, co oznacza ogromne wyzwanie dla operatorów logistycznych, którzy muszą dostarczyć produkty do coraz większej liczby klientów.

Zaciekawił Cię ten temat? Cały artykuł znajdziesz na stronie Log24.pl – serwisie informacyjnym z branży logistycznej, magazynowej i transportowej!