Hydro-clean – docieplanie stropów i piwnic

Czym ocieplać piwnicę?

Skuteczne ocieplanie i docieplanie piwnicy wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, które dobrze sprawdzą się w tej roli. Wynika to z tego, że piwnica jest charakterystycznym miejscem, w którym dochodzi do dużych strat ciepła.

hydro clean
Oczywiście wybór odpowiedniego materiału zależy od tego, czy chodzi o ocieplanie piwnicy już na etapie budowy, czy też o docieplanie stropów i ścian w już ukończonym budynku. Ma to spore znaczenie, ponieważ w czasie budowy izolację termiczną wykonuje się na zewnątrz budynku lub wewnątrz ściany. W tym pierwszym przypadku, gdy izolacja znajduje się na zewnątrz wybór materiału ma szczególne znaczenie. Powinien być on przede wszystkim bardzo trwały oraz odporny na wilgoć i pleśń. Dobrze sprawdzą się płyty polistyrenowe, a także styropian.

W przypadku ścian trójwarstwowych można wykorzystać na przykład wełnę mineralną. Trzeba także pamiętać, że nie ma konieczności ocieplania piwnicy, jeśli nie będzie ona ogrzewanym pomieszczeniem, jednak w takiej sytuacji należy pamiętać o wykonaniu izolacji stropu między parterem i piwnicą. Docieplanie stropów piwnic wykonuje się od spodu. W takiej sytuacji można również na przykład wykorzystać styropian. Wykonanie takiej izolacji jest bardzo ważne, ponieważ niezabezpieczony strop zimnej piwnicy będzie źródłem start ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, co bez wątpienia będzie także miało wpływ na koszty ogrzewania całego budynku. Wykonanie docieplenia piwnicy jest bardzo kosztowną inwestycją, natomiast może przyczynić się do konkretnych oszczędności przez wiele lat.
O ociepleniu piwnicy najlepiej pomyśleć w czasie budowy. W przypadku starych budynków możliwe jest jedynie docieplenie wewnętrznych ścian. Oczywiście jest to nadal dobre rozwiązanie, które może przynieść konkretne korzyści. Warto również zatroszczyć się o odpowiednie zaizolowanie stropu nieocieplonej piwnicy. Jest to konieczne ponieważ w takiej piwnicy panuje niska temperatura, co jest powodem strat ciepła z pomieszczeń ogrzewanych, a co za tym idzie wzrostu kosztów ogrzewania.